Město Litoměřice nabízí vysokou kvalitu života pro všechny generace. Jako zbytek republiky, ale také Evropy, se však potýká se stárnutím obyvatelstva. Jak reagovat na tento trend? Jak pomoci mladší generaci? A lze udržet dosavadní kvalitu sociálních služeb na Litoměřicku a dále tyto služby rozvíjet? Nejen těmito otázkami se zabývá 6. Komunitní plán sociálních služeb ORP Litoměřice 2022-2025.
„Při sestavování komunitního plánu jsme reagovali hned na několik změn. Nacházíme se v době, kdy v oblasti sociálních služeb musíme neustále čelit novým nařízením v souvislosti s covidovými opatřeními. Další rezonující změnou v Litoměřicích je vlastnictví nemocnice. I přesto se nám podařilo udržet plán sociálních služeb na stejné úrovni, jako tomu bylo doposud, a to jak samotným zajištěním služeb, tak i výší jejich finanční podpory,“ upozornil místostarosta Litoměřic Lukas Wünsch. „Město Litoměřice počítá pro rok 2022 s rozpočtem ve výši 5,5 milionu korun pro dotační program v oblasti sociálních služeb. Tato částka je v porovnání s dotacemi jiných měst nadprůměrná,“ upřesnila vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu Litoměřice Renáta Jurková.
Významným trendem, který ovlivňuje tvorbu komunitního plánu, je stárnutí obyvatelstva. „V současné době máme v ORP (obec s rozšířenou působností) přibližně pětinu obyvatel v seniorském věku. V budoucnu to má být až třetina obyvatel. Na to je třeba se připravit,“ zdůraznila Renáta Jurková. „Mezi významné cíle v oblasti sociální péče patří rozvoj pečovatelských a odlehčovacích služeb, služeb denního stacionáře a rozvoj osobní asistence, ale také rozvoj a zkvalitnění pobytových služeb pro seniory. Opomenout nelze ani podporu kulturních a společenských aktivit pro seniory,“ dodala Bohdana Dojčinovičová, referentka pro komunitní plánování odboru sociálních věcí a zdravotnictví v Litoměřicích.
Naopak mladší generaci má v následujících letech podle komunitního plánu podpořit například výstavba startovacích bytů a krizového bydlení. „Byty pro rodiny s nízkými příjmy pomohou především mladým ve věku od 18 - 35 let. Budou moci studovat a osamostatnit se, založit rodinu. Cílem tohoto bydlení je lepší finanční dostupnost vlastní domácnosti a schopnost finančně zvládnout tíživou situaci v našem městě,“ doplnil místostarosta Lukas Wünsch. Malometrážní byty s nízkým nájmem pro rodiny i jednotlivce hodlá město Litoměřice vybudovat v Želeticích, na místě stávajícího azylového domu. Na rodiny s dětmi cílí také rozvoj volnočasových aktivit i komunitních a mateřských center.
Základem komunitního plánování sociálních služeb je spolupráce zadavatelů (obcí a krajů) s uživateli (klienty) a poskytovateli (jednotlivými organizacemi) sociálních služeb při vytváření plánu, vyjednávání o budoucí podobě služeb a realizaci konkrétních kroků. Společným cílem je zajistit dostupnost kvalitních sociálních služeb. Město Litoměřice takto plánuje rozvoj sociálních služeb od roku 2004, na území obce s rozšířenou působností (tedy i pro Štětsko a Úštěcko) pak od roku 2018.