Mezinárodní konference „Reach to Recovery“, konaná v Praze ve dnech 13.-15.6., byla navštívena jak odborníky z lékařské veřejnosti z dvanácti evropských i mimoevropských zemí, tak i vybranými zástupci neziskových pacientských organizací vč. našich českých působících v oblasti vzdělávání, poradenství a prevence pro ženy po operaci prsu.
Dobrovolnice - z Viktorie-Liga proti rakovině z Litoměřic - měly díky pozvání od Aliance žen s rakovinou prsu možnost přímé účasti ve všech čtyřech sekcích konference i v následné diskuzi k mnoha aktuálním tématům.
Monitorováním a vyhodnocením screeningu při prevenci nádorových onemocnění se dlouhodobě zabývá Ústav zdravotnických informací. Analýzy dat ukazují na důležitost a záslužnost včasného záchytu rakoviny v počátečním stádiu! Na jejich výzkumy navazujeme v neziskových organizacích mnoha vzdělávacími akcemi, orientovanými mj. na dovednost při samovyšetřování prsu v zájmu včasného odhalení nádoru v počátečním stádiu. Ve školách, firmách i na veřejných akcích jsme odvedly obrovský kus práce jak při edukaci žen a dívek, tak v sociálně-psychologickém poradenství, dále organizováním mnoha druhů zdravotních cvičeních a každoročním pořádáním rekondičních pobytů.
Ve srovnání s rozvinutými i rozvojovými zeměmi můžeme s velkou pýchou říci, že jsme v této oblasti skvěle, komplexně a včas léčeny na špičkové medicínské úrovni! U diagnózy rakovina prsu se již 13 let snižuje úmrtnost, mj. i proto, že 87% žen se po vyzvání účastní preventivních programů, mnohdy plně hrazených ze zdravotního pojištění.
Ministr zdravotnictví Mgr. Adam Vojtěch zde vyzdvihl klíčovou důležitost práce neziskových organizací, které napomáhají oslabeným pacientkám zorientovat se ve složitých situacích jak v průběhu léčby rakoviny tak i při následné péči.
Zdravotnictví se týká každého z nás, dříve či později každý bude potřebovat jeho pomoc a proto je tak důležité sledovat jeho vývoj i financování podpůrných programů, do kterých se lze zapojit a navzájem si ještě více pomáhat.
Libuše Žamberská, PhDr. Jana Filáčková